Recenze: 7 návyků skutečně efektivních lidí

Víte, co se stane, když se jako vydavatel řídíte poučkami, kterak pojmenovat knihu, kterou každý koupí? Vydáte knihu 7 návyků skutečně efektivních lidí. Autorem knihy je Stephen Covey.

Tahle kniha ovšem není ani v nejmenším o efektivitě a dokonce ani o návycích. Kniha by se dala mnohem trefněji pojmenovat „jak být slušným člověkem“, jenomže to vám dav poblouzněných manažerů nekoupí. Pojďme se tedy podívat, co se schovává pod obálkou.

Je to jediná kniha, kterou jsme doposud v čtenářském klubu otevřeli, která se věnuje morálce a skutečným hodnotám. Kniha popisuje spíše cestu za osobní vyrovnaností, nenajdete ani úspěch, ani štěstí, ani výkon (proto vydavateli ten název nemohu odpustit, je to klamavá reklama).

AITOMácká recenze na knihu 7 návyků skutečně efektivních lidí

Jak žít principiálně správně?

Covey zdůrazňuje, že aby člověk mohl využít naplno svůj potenciál, musí žít v souladu s principy jako je trpělivost, čest, integrita nebo důstojnost. Otázkou samozřejmě je, co nazýváte „naplno využitým potenciálem“. Využila Matka Tereza naplno svůj potenciál, když se starala o chudé v Indii? Mohla být třeba skvělá právnička a žít si na úrovni. 

Kniha na mě působila dojmem, že Covey chce skutečně mluvit o etice a vyšších principech, ale raději ji balí do obalů osobního rozvoje, protože by to jinak nikdo nečetl. Což je samo o sobě dost smutné. Pozitivní ovšem je, že neříká nic, co byste už patrně neslyšeli.

Covey tvrdí, že je třeba čas efektivně věnovat tomu, co je lidsky důležité, a zároveň při tom jednat v souladu s etickými principy. Jako prioritu dáte různým hodnotám už je samozřejmě zcela na vás.

Oněch 7 návyků je spíše 7 životních filozofií, které vám mají pomoci jednak najít  vnitřní klid a také se naučit efektivně dělit čas a komunikovat.

7 kroků k osvícené efektivitě?

Kniha dělí 7 návyků do 3 skupin, které nějakým způsobem ovlivňují náš život:

1. osobní vítězství

Cílem těchto 3 návyků je získat nezávislost a přestat se cítit neustále provinile.

#1. návyk: Buďte proaktivní

Jinými slovy: štve vás něco? Tak to prostě změňte. Přestaňte se litovat, že máte nižší plat než kolega, a udělejte si odborný kurz. Převezměte zodpovědnost.

Říkal to dokonce i Neo v Matrixu, že chce být pánem svého osudu, ale zřejmě se to musí opakovat.

#2. návyk: Začínejte s myšlenkou na konec

Aneb, řekněte si, co z toho života chcete mít. Covey doporučuje představit si, co chcete, aby zaznělo při proslovu na vašem pohřbu. Podstatou věci je říci si, co jsou vaše hodnoty a sny a jak je chcete prožít. 

Stejně tak si dávejte dílčí cíle. Řekněte si, že chcete zhubnout 10 kilo, a ne že žačnete cvičit. Nastavte si cíl, který dává smysl. Protože pak se budete cítit hrdí, že jste cíle dosáhli. Je to psychologický trik.

#3. návyk: To nejdůležitější dávejte na první místo

Tohle je zápletka snad všech rodinných filmů, ale v praxi stále selháváme. Kdo nikdo neodmítnul vyslechnout přítele, protože „ten report musí být ráno hotový“ nebo něco podobného.

Kniha apeluje na efektivní využití času, abyste si čas na to důležité mohli kdykoli najít. Cílem je odstřihnout ze svého života zbytečnosti a soustředit se na cíl z bodu 2. Je-li cílem misí vašeho života mít šťastnou rodinu, těžko budete večer vyřizovat pracovní maily, namísto abyste si četli s dětmi.

2. veřejná vítězství

Když jste si nejdříve srovnali své očekávání od života a našli své hodnoty. Můžete se směle postavit světu.

#4. návyk: Myslete způsobem výhra – výhra

Zdá se mi, že nejde o nic jiného než umění kompromisu. Protože co jiného je, když vyhrají obě strany dialogu?! Lidé, kteří netouží prosazovat vlastní ego nebo nejsou příliš soutěživí, to zvládnou levou zadní.

#5. návyk: Nejdříve se snažte pochopit, potom být pochopeni

Celý návyk č. 5 je jen o ochotě pochopit motivaci druhého. Potíž je v tom, že tom je na vztazích nejtěžší. Kdo z vás někdy řekl dítěti na pískovišti: “nebreč kvůli takové hlouposti, no tak ti rozbil hrad, snad se tak moc neděje.“ Co když se ve světě druhého nerozbil jen hrad?

Z mého úhlu pohledu je tento návyk nejnáročnější. Znamená nejen skutečně naslouchat, ale také nesoudit a naučit se empaticky vyjádřit svoje touhy/obavy nebo strach. Mimochodem všechny „alternativní“ výchovné směry propagují přesně tuto myšlenku: naslouchejte, naslouchejte, naslouchejte.

#6. návyk: vytvářejte synergii

Aneb važte si rozdílných osobností a vlastností druhých. Protože různorodý tým je v práci nejefektivnější (jak dokazují studie).

Ten návyk ale také vyžaduje toleranci a otevřenost. Ostatní vám totiž mohou pomoci dosáhnout vlastních cílů.

Žít, pracovat, prožívat

#7. návyk: Ostřete pilu

Sedmý návyk vás vyzývá, abyste čas od času si všechny návyky připomněli. Mějte na mysli svou vnitřní harmonii a snažte se žít v souladu s principy.


Obecně vzato někteří AITOMáci tvrdí, že je to nejlepší kniha, co kdy četli a pomohla jim srovnat si priority. Neříkám, že ne. Je to rozhodně první kniha s důrazem na etiku a řekněme osobnostní kvality. Taky první kniha v našem klubu, která se nežene za úspěchem za každou cenu.

Nicméně pro mě je trochu rozvleklá. Příklady jsou pro mě vyfabulované a obecně mi kvůli formě dává problém se s knihou ztotožnit. Přesto si myslím, že její myšlenky mají něco do sebe. Život vám nezmění, bez ohledu na to, co o ní píší recenze. Ostatně bez návyků #1 vám nezmění život prakticky nic.

Knihu mimochodem recenzovalo už mnoho blogerů. Pokud chcete nezaujatý názor, který není tak cynický, přečtěte si recenzi od Lukáše Gregora na blogu MítVšeHotovo.cz

Co říkají o knize AITOMáci?

"7 návyků skutečně efektivních lidí je kniha, ze které jsem si vzal dost v pracovním i osobním životě. Při každém dalším přečtení si uvědomím něco nového. Oceňují právě kvůli tomu "aha momentu". Nejvíc mi pomohli 3 konkrétní tipy:

  • Být proaktivní – uvědomil jsem si, že nemusím čekat, až se „něco“ stane.
  • To nejdůležitější dávat na první místo – zní to jednoduše, ale pořád se musím hlídat a připomínat si to.
  • Myslete způsobem výhra-výhra – na každé situaci se dá najít něco i pro druhou stranu a z „obchodu“ pak mají užitek všichni.

Knihu nedoporučuji si jenom přečíst, ale studovat a vracet se k ní." Daniel, obchodní ředitel


Jakub Provazník, CEO"Jako jednu ze zásadních věcí této knihy vidím návyk 2 “začínejte s myšlenkou nakonec” a její část rozdělení života do rolí, které zastáváme. Tedy například manžel, táta, syn, bratr, role v práci apod. a přemýšlení o jednotlivých oblastech a o tom, co je v nich pro mě důležité. 
Díky tomu jsem si už před několika lety uvědomil, že nestačí se zaměřit na práci a čas s manželkou, abych měl spokojený život, ale že jsou věci, které mi utíkají mezi prsty - jako například čas s bráchou, kterého vím, že mám ohromně rád, ale pravda byla taková, že jsme se viděli možná 2x do roka a to bylo vše. Změnil jsem to, s bráchou se vídáme častěji, sami jsme vyrazili na víkend a vídáme se s našimi rodinami.
Nevydělávám díky tomu víc peněz, ani nemám větší vliv nebo větší pracovní tempo. Ale to je úplně jedno, toto je něco, co je zásadní a z každé takové chvíle se raduji :)
" Jakub, CEO


Tomáš Ch. , konzultant"Na knížce mě zaujala komplexnost. Všechny myšlenky lze aplikovat na všechny lidské aktivity (práce, rodina, vztahy, sport atd.), což všechny knížky osobnostního rozvoje, ale tato mi přijde základní a hlavně nejkomplexnější. Je čtivá, hodně klade důraz na příklady. Za mě je to něco jako bible osobního rozvoje. Líbilo se mi např. rozbor paradigmat ze začátku knížky." Tomáš Ch., konzultant

 

Zpět na články