Proč přejít na HTTPS?

Co je to SSL certifikát?

SSL (Secure Sockets Layer) certifikát se používá jako záruka bezpečnosti pro uživatele. Tento certifikát uděluje několik světových autorit na základě jednotných kritérií zabezpečení. Stupeň šifrování se samozřejmě liší podle potřeb konkrétního webu, jiný stupeň šifrování používá vaše banka a jiný malý e-shop. Podle stupně zabezpečení se liší i cena SSL certifikátu.

Na webové stránky s SSL certifikátem se pak přistupuje pomocí protokolu HTTPS (místo obvyklého HTTP). Úkolem certifikátu je chránit citlivé informace, data o platebních kartách a přihlašovací údaje.


Proč chtít certifikát?

Alespoň nějaký stupeň certifikace by měl mít každý web, který posílá jakákoli citlivá data uživatelů. To zahrnuje všechny e-shopy, stránky, na kterých se lze přihlásit, e-learning apod.

Bezpečnost na internetu uživatelé často opomíjejí. Google proto dává zodpovědnost provozovatelům webů a zvýhodňuje ve vyhledávání šifrované weby s SSL certifikátem. Certifikátem totiž dávají stránky najevo, že dbají na soukromí uživatelů.

Získejte certifikát

Certifikáty uděluje několik certifikačních společností. Nejznámější jsou  Thawte, Symantec, GeoTrust, či RapidSSL.

Podle případové studie certifikační společnosti GeoTrust má zavedení SSL certifikátů pozitivní vliv na konverze. Díky certifikátům měli zákazníci větší důvěru v nakupování online, například e-shopu iStyles se zvedly tržby o 28 % ročně.

Platnost certifikátu je omezená, stejně jako některé další odborné certifikace. Provozovatelé tak musejí pravidelně aktualizovat šifrování a udržovat potřebnou úroveň zabezpečení.