Jak si vedli úspěšní sportovci ze Soči na sociálních sítích?

Kdo by získal zlato v disciplíně „Komunikace na sociálních sítích?“ Eva Samková s Martinou Sáblíkovou, fenomenální biatlonisté, či nestárnoucí legenda Jaromír Jágr? Pojďme se na to podívat.

Sportovci a Facebook

Z celkového počtu 87 českých sportovců bojujících o cenné kovy jich má profil na sociální síti Facebook zhruba 30, některé z nich jsou udržované fanouškovské profily.

Zahanbit se rozhodně nenechají snowboardisté a lyžaři, kteří se snaží prostřednictvím svého profilu na sociální síti zaujmout širokou veřejnost a zvýšit tak zájem a povědomí o své sportovní disciplíně. Kdo je naopak s aktivitou na sociálních sítích na štíru, jsou hokejisté. Jaromír Jágr je světlou výjimkou, ostatní profil buď vůbec nemají, nebo není příliš udržovaný.

Platí větší úspěch = více fanoušků?

Zcela nečekaně platí. Jsou zde sice výjimky potvrzující pravidlo, jako například Jaromír Jágr, který měl 7. února 234 tisíc fanoušků, na konci her již 330 tisíc a zaznamenal tak největší nárůst fanoušků. Poté již následují především medailisté.

Celkem získaly profily sportovců během her 364 324 „lajků“, což dělá přes 11 tisíc na jednoho. Střední hodnota ovšem byla zhruba 1700, což ukazuje na to, že o nárůst se stará jen několik nejaktivnějších sportovců.

Největší nárůst fanoušků

Za obrovským nárůstem fanoušků Jaromíra Jágra budou pravděpodobně jeho videa ze Soči, které také byly nejúspěšnějšími příspěvky. Změny počtu fanoušků u všech sportovců si můžete prohlédnout v této tabulce.

Relativní nárůst fanoušků je trochu ovlivněn počátečním stavem fanoušků, proto se do top 10 dostali třeba Roman Červenka či Nikola Sudová, kteří ale získali jen něco přes tisíc fanoušků. Za vyzdvihnutí rozhodně stojí Ondřej Moravec, který svůj původní stav fanoušků znásobil více než sedmkrát.

Nárůst fanoušků v %

Kdo zaujal nejvíce?

Nejúspěšnějším sportovcem, co se týká míry zaujetí (people talking about), byl Ondřej Moravec, jehož fotka s medailemi obdržela více „líbí se mi“ (přes 39 tisíc), než má stránka fanoušků. Oblíbená byla také Šárka Pančochová, jejíž prasklá helma byla velkým tahákem. Jaromír Jágr měl sice nejúspěšnější příspěvky, co se týká absolutního zaujetí fanoušků, ale díky mnohonásobně větší stránce než ostatní má míru zaujetí nižší.

Kdo nejvíce zaujal svým obsahem?

Které sporty vyčnívají?

Podle Facebooku se dá velmi zjednodušeně říct, že Česká republika je zemí čtyř sportů. Ledního hokeje, rychlobruslení, snowboardingu a biatlonu. Je ovšem nutné připomenout, že rychlobruslení představuje jenom Martina Sáblíková a hokej je na výsluní především díky Jágrovi. Obrovské popularitě se tedy dostalo především biatlonu a snowboardingu. Opět se zde ukazuje, že úspěch táhne nejvíce.

Přehled jednotlivých sportů

David Ptáček

Zpět na články