Skutečně využijeme výhody monitoru Apple pro tvorbu grafiky webu běžného zákazníka?

V posledních dvou letech zaznamenal český trh značný nárůst v oblibě i užívání produktů a technologií Apple. Tato progresivní značka se celosvětově řadí ke stabilním a dlouhodobým fenoménům.  Avšak je reálně přínosné a efektivní využívat Apple pro tvorbu grafiky webu běžného klienta?

Značka Apple a její produkty se významně podílejí na určování a tvorbě současných trendů. Obliba této značky roste u českých domácností i firem. U českých firem z oblasti webové tvorby to platí především. 

Jedna z výhod samostatných výrobků Apple je samozřejmě rychlost. Na čem je vlastně rychlost počítače závislá a jak se dá měřit? Je to do značné míry čistě subjektivní dojem – jak z pohledu vývojáře, tak z pohledu uživatele. Většina lidí porovnává rychlost ve spouštění a odezvě operačního systému, rychlost načítání aplikací, odezvu na kliknutí a podobně. Jako uživatel obou rivalů MacOS a Windows je také mohu subjektivně zhodnotit. Co se týče grafických SW, brouzdání po internetu, načítání systémových funkcí, Apple se svým MacOS jednoznačně vede.

Zjemnění a realističtější podání barev

Za zamyšlení ale stojí otázka, zda je Apple skutečně tím pravým řešením třeba právě v souvislosti s webovou grafikou. V čem osobně vidím jeho výhody a nevýhody? Apple pro své monitory využívá jednu z nejlepších a nejmodernějších technologií IPS (in plane switching). Ta mimo jiné spočívá ve špičkovém zobrazení barev z  jakéhokoli úhlu pohledu. Především se jedná o iMac, který nabízí hned dva rozměry monitorů – 21,5 a úctyhodných 27 palců. Zmíněné monitory jsou doplněny o poměrně širokou vrstvu skla, která umožňuje zjemnění a realističtější podání barev.

Výhody a přínos monitorů Apple pro samostatné grafiky, kteří usilují především o tvorbu kreativních a originálních návrhů, je zcela nezpochybnitelný. Tento displej se zmiňovanou technologií může být velmi užitečný pro finální zobrazení rovné dokonalosti. Nezřídka s tím ale také souvisejí nepříjemnosti při prezentaci tvorby na ostatních, pro většinu ale stále ještě běžných monitorech s technologií TN (twisted nematic). Ta se vyznačuje mizerným výsledkem z hlediska barevnosti pozorovacích úhlů. Svou oblíbenost a značnou obsazenost ve většině kancelářských monitorů si zasloužila především nižšími pořizovacími náklady.

Příklad srovnání těchto dvou okem rozeznatelných technologií. 

 

Srovnání zobrazení u monitorů

 

Levý monitor je opatřen IPS panelem, který snímku dodává větší reálnost zobrazení, především v podobě barev. Krajina je více prokreslena, není přepálena barvami. Hlavní výhodou je jedna z předností monitorů s tímto panelem – při změněném pozorovacím úhlu se zachová zřetelnost.

Výhody:

  • IPS technologie
  • Živé barvy
  • Pozorování z více uhlů
  • Vlastní barevný prostor

Nevýhody:

  • Vysoká cena
  • Nesourodost s ostatními monitory (TN)
  • Vlastní barevný prostor

Avšak je reálně přínosné a skutečně efektivní využívat pro tvorbu webové grafiky produkty Apple? Při prezentaci grafického řešení u klienta, který má klasický TN monitor, můžeme vypracovat sebelepší návrh na IPS panelu, ale zákazník to pravděpodobně vůbec neocení. Důvodem jsou již zmíněné nedostatky TN technologie. Proto je tato investice na zvážení – jak z hlediska pořizovacích nákladů, tak z hlediska času a vynaložené energie. Je tedy na každém, aby posoudil, jak moc se mu taková investice skutečně vyplatí.

Zpět na články