Seznam webmaster: co umí a jak jej nastavit

Minulý měsíc spustil Seznam beta verzi svého nástroje pro webmastery. Co všechno nástroj umí a jak nastavit měření?

Kdo dělá SEO ví, že bez měření to prostě nejde. Základním nástrojem je Google Search Console. Tento nástroj umí například odhalit duplicity v textech, kontrolovat metadata, stav indexu, detekovat stránky 404 a další zásadní chyby.

Seznam představil vlastní nástroj, který má fungovat obdobně. Nástroj vám řekne, kolik stránek roboti Seznamu indexují, počet přesměrovaných stránek nebo kolik stránek hlásí robotovi chybu. Dostane ale pouze několik základních údajů, které více či méně přesně zjistíte i z jiných nástrojů. Jedná se zatím o betu a Seznam celý systém dál vyvíjí. (Ostatně Google Search Console taky nepostavili za den.)

Nástroj funguje díky API, kterou vložíte do hlavičky webu, podobně jako při nasazování Google Search Console. API vám nasadí vývojář. Přihlásit se můžete zde pomocí svého hesla do Seznamu.

Přihlášení do bety Webmaster

Jak začít měřit váš web?

Přidejte svou doménu. Je důležité rozlišovat verzi https:// a http://. Do měření zadejte tu, která je pro vás prioritní. V případě Aitom.cz je to šifrovaná verze s protokolem https. Zda zadáte www nehraje roli.

 Jak přidat doménu v nástroji Seznam Webmaster

 

Jak přidat doménu v nástroji Seznam Webmaster

Vyberte si, jakým způsobem chcete nastavit propojení Seznam Webmastera a vašeho webu. Varianty jsou dvě:

  • Meta tag, který vložíte do hlavičky webu
  • certifikační soubor, který nahrajete do domovského adresáře domény

 Jak přidat doménu v nástroji Seznam Webmaster

Pozor – vygenerovaný kód hned pošlete a nevytvářejte nový! Jakmile totiž vygenerujete nový kód, ten starý přestává platit.

Rychlý návod, jak přidat kód do Wordpressu svépomocí najdete třeba v článku Tomáše Zahálky. Jakmile váš kodér nasadí meta tag či soubor, klikněte na Ověřit doménu. Obratem získáte přístup k výsledkům. Seznam data měří od 15. 3. 2017.

Co vám Webmaster řekne:

  • Základní informace o webu
  • Historie stránek
  • Počet indexovaných stránek
  • Počet stránek s přesměrováním
  • Počet stránek, které Seznam Bot nemůže prohlédnout správně (tedy počet stránek s chybou)

 Data z nástroje Seznam Webmaster

Velký nedostatek je, že prozatím nemůžete zjistit, které stránky jsou přesměrované a které přesně nemůže Seznam Bot procházet, ani proč. Čili sice víte, že bot někde eviduje chybu, ale nedokážete jí spravit. Nezbývá než doufat, že tyto funkce Seznam brzy doplní.

Pro kontrolu přesměrovaných stránek použijte raději Screaming Frog SEO Spider. Základní verze je zdarma  a řekne vám, které přesně stránky jsou přesměrované a kam.

Detailní data? Jen pomocí API

Teoreticky můžete pomocí API získat další data, ani ty ale nijak zásadně nepomohou zlepšit web. Bohužel s API si poradí jen váš programátor a laik je tudíž v koncích. V porovnání s Google Search Consolí je Seznam na začátku dlouhé cesty. Ale rozhodně je to první vlaštovka, kterou stojí za to sledovat.

Jak vypadají statistiky z API

Zdroj grafu: Blog  | SEMOR.CZ

 

Bohužel ani API není samospásná. Sice získáte pokročilejší grafy - viz například ten na obrázku - a také seznam URL adres. Ale API vám vrátí maximálně 1 000 řádků, víc prostě neumí. K chybným adresám ani z API moc nedozvíte, čili stejně nevíte, co přesně máte opravit.

Podle informací Pavla Ungra bude postupně data Seznam Webmasteru implementovat nástroj Collabim a Marketing Miner, což už by mohlo být hodně zajímavé.

Stejně jako u nástrojů Google můžete přidávat další správce, nebo v jednom profilu sledovat výsledky několika webů. Systém je dostatečně intuitivní a v nastavení se rozhodně neztratíte.

Nástroj funguje jako komunikační kanál mezi správcem webu a vyhledávačem. Máte třeba možnost rychle nahlásit spam nebo kontaktovat na 2 kliknutí podporu Seznamu, což naopak hodnotíme jako užitečné.

Zpět na články