Proč je nutné aktualizovat prohlížeč?

Internetový prohlížeč je v podstatě speciální aplikace, která slouží k prohlížení webových stránek. Nejpoužívanější prohlížeče v Čechách jsou Chrome od Googlu, Mozilla Firefox, Internet Explorer, v menší míře pak Opera či Safari. Všechny zmíněné prohlížeče si lze stáhnout zdarma. Stejně tak všichni vývojáři prohlížečů nabízejí zdarma aktualizace. Přesto mnoho uživatelů aktualizace vypíná a odmítá je. Proč byste měli udržovat prohlížeč v dobré kondici?

Krásnější weby

Moderní weby pracují s aktualizovanými prohlížeči, starší prohlížeče obvykle podporují jen částečně. Pokud máte vlastní webové stránky, jistě bylo ve smlouvě uvedeno, jaké prohlížeče bude web podporovat a v jakém rozsahu.

Pokud tedy nemáte aktualizovaný prohlížeč je docela dobře možné, že se vám konkrétní webové stránky nezobrazí správně nebo v nich nebudou některé prvky správně fungovat.

Proč se prohlížeče aktualizují?

Neaktualizují se samozřejmě proto, aby měli vývojáři webů víc práce nebo kvůli estetice. Prohlížeče jsou totiž častým cílem hackerů. Hackeři skrze ně mohou nejen poškodit web, ale také počítač uživatele. Stalo se vám někdy, že vás prohlížeč varoval před stránkami?

Pravděpodobně jste ze stránky odešli. Možná vás prohlížeč zachránil před hackery. Díky pravidelným aktualizacím vás muže chránit i nadále.

  

Moderní prohlížeče se aktualizují automaticky nebo vás vždy upozorní na novou verzi. Samozřejmě ale finální rozhodnutí leží na uživateli, takže je možné automatické aktualizace i vypnout. Tím se ovšem uživatel vystavuje zbytečnému riziku.

Většina uživatelů, kteří své prohlížeče neaktualizují, argumentují tím, že tu a tam se jim změní ikona nebo rozložení prvků, na které byli zvyklí. Tyto změny ovšem bývají minimální. Vývojáři prohlížečů se snaží maximálně omezit radikální změny. Byť samozřejmě přicházejí i se změnami, které jsou podle zpětné vazby uživatelů nebo uživatelskému testování intuitivnější. Věřte tomu, že mnohem lepší je pro vás i váš počítač zvyknout si na nová tlačítka než podstupovat zbytečné bezpečnostní riziko.

Zpět na články