Naučte se mluvit 5 jazyky lásky

AITOM čte:  5 jazyků láskyČtenářský kroužek se v říjnu zaměřil na mezilidské vztahy. Protože přiznejme si, když něco skřípe doma, nemůžete se kloudně soustředit na práci. Našim párovým poradce se stal Gary Chapman a jeho kniha Pět jazyků lásky.

Každý někdy zažil lásku na první pohled i bolestivý rozchod o pár měsíců později, protože najednou se láska z vztahu nějak vytratila. Všichni přesto chceme, aby naše vztahy vydržely dlouhá léta. Nutno podotknout, že mnoho z nás původně knize nevěřilo, ale nějakou zajímavost v ní našli všichni.

Gary Champan je americký antropolog, pracuje jako manželský poradce. On tvrdí, že láska je rozhodnutí. Jistě lze souhlasit, že vztahy vyžadují trpělivost péči a porozumění. Nejčastější problém je, že si páry prostě nerozumí – slovy Chapmana nemluví stejným jazykem lásky, tedy dávají si city najevo způsobem, který ten druhý nevnímá.

5 jazyků lásky, kterými lidé mluví

Existuje celkem 5 jazyků, kterými vyjadřujeme city. Nikdo nemluví čistě jedním, naopak spíše mluvíme 2 a více, jen s různou prioritou. V AITOMu jsme se shodli, že jazyky lásky se časem nebo okolnostmi mohou i měnit.

Takové typické nedorozumění popisoval Radek. Jistě se dovedete vžít do jeho situace: manželka onemocněla a chtěl jí pomoci. Uvařil, pečoval  o děti, prostě se o vše postaral. Později mu ale žena vyčetla, že se jí nevěnoval. Jejím jazykem lásky během nemoci byla pozornost.

Jak debatuje AITOM o knihách

1. jazyk lásky: slova ujištění

Pokud mluvíte tomto jazykem lásky, potřebujete to slyšet. Chcete být ujišťováni o citech, ale také potřebujete pochválit. Slova jako mám tě rád, sluší ti to a další pro vás znamenají víc než činy.

Naopak vás velmi zraňuje kritika nebo urážlivé výroky typu: vidíš, říkal jsem, že neumíš parkovat nebo si stejná jako tvoje matka.

Jedním z dialektů jazyka ujištění jsou „slova povzbuzení“. Všichni máme svá skrytá místa, kde se cítíme nejistě. Nedostává se nám odvahy a její nedostatek nám často brání v uskutečnění našich plánů“, píše Chapman. „Povzbuzování vyžaduje schopnost vcítění a nazírání světa z perspektivy partnery.“

2. jazyk lásky: pozornost

Jiní lidé považují za důkaz citů společný čas – zajít si na procházku a povídat si. Potřebují vidět zájem ze strany svého protějšku. Lidé, kteří mluví těmto jazykem, věří, že společně strávený čas a společné aktivity jsou dokladem, že nám na někom záleží.

Výhodou je, že tito lidé mají společné aktivity a tak společné zážitky a vzpomínky, které pomáhají vztahy utužovat.

„Ústředním aspektem pozornosti věnované druhému člověku je vzájemná blízkost vyplívající ze schopnosti plně se soustředit jeden na druhého.“ Kniha nabízí i tipy, jak se na druhého lépe soustředit v případě, že sami nejste zvyklí otevřeně mluvit o citech.

3. jazyk lásky: přijímání darů

Někteří lidé vnímají vyznání citů jako drobné pozornosti a dárky – očekávají květinu, pohlednici z výletu nebo suvenýr z dovolené. 

Sami velmi často obdarovávají své milované takovými maličkostmi. Obzvláště bolestivé pro ně je, pokud zapomenete na narozeniny. Dárek totiž říká: „myslím na tebe“. Jedná se často o finančně nenáročné mailičkosti. Není pravdou, že tímto jazykem mluví jen zlatokopky ;)

Pokud váš partner mluví tímto jazykem, máte štěstí. Podle Chapmana je nesnadnější k pochopení a osvojení. Pozor: „Vaše fyzická přítomnost je v čase krize tím největším darem, který můžete partnerovi dát.“

4. jazyk lásky: skutky lásky

Častým jazykem lásky jsou skutky péče, kterou dáváme rodině nebo domu. Lidé, kteří mluví tímto jazykem, dávají city najevo tím, že zařídí dovolenou, obstarají zahradu nebo uvaří večeři. Tito lidé věří, že skutky mají větší váhu než slova.

Nejedná se o povinnosti a stereotyp, ale o snahu zpříjemnit prostředí druhému. Buďte ale opatrní, aby vás partner věnoval čas domácnosti z vlastní iniciativy a ne z povinnosti či ze strachu. V tomto jazyku velmi často promlouvají zvyky, které známe z dětství od našich rodičů.

„Po vyjádření vaší lásky je ochota k hledání a opouštění starých stereotypů nepostradatelná. Zapamatujte si, že lpěním na představách nic nezískáte, zatímco, když vyjdete svému protějšku vstříc, přinese to pravděpodobně mnoho dobrého i vám.“

5. jazyk lásky: fyzický kontakt

Posledním jazykem je něha a kontakt, tedy doteky, objetí či pohlazení. Pokud vás partner hovoří tímto jazykem, chytne vás na procházce za ruku, políbí každé ráno na rozloučenou a podobně.

Doteky jsou do jisté míry univerzální jazyk: „Fyzický kontakt může vztah rozbít nebo mu dát vzniknout. Může být vyjádřením nenávisti nebo lásky.“ Velmi často tohle aplikujeme ve výchově. Dotek používáme jako náznak, že něco není v pořádku – například pohlavkem pro zlobivé dítě.

„Pokud je fyzický kontakt primárním jazykem vaší partnerky, neexistuje nic důležitějšího, než ji držet v náručí, když bude plakat.“

Jak poznáte, jakým jazykem mluvíte?

Musíte naslouchat, pro muže to bude náročnější, protože je nutné věnovat pozornost i náznakům. Buďte upřímní a neváhejte požádat o pozornost, kterou potřebujete: „Prosby jsou návodem, který ukazuje, jak milovat, zatímco požadavky jsou pro lásku bariérou.“

Můžete si také vyzkoušet test na anglických stránkách (do češtiny jej přeložily redaktory zenysro.cz).

Chapman upozorňuje i na to, že kritika nemusí být jen špatná. Odložte ego. Když vám partner vyčítá, že něco neděláte správně, říká vám v podstatě, jak jej může přesvědčit o svých citech. Lidé mají tendenci kritizovat především v oblastech, na kterých jim nejvíce záleží. Slyšíte, že jste moc v práci? Pak váš partner potřebuje pozornost.

Jak knihu hodnotíme

Kniha velmi často cituje Bibli, ostatně autor je mimo jiné také pastor. Někomu to nemusí být zcela sympatické.

Obecně je kniha velmi jednoduchá na čtení, je plná příkladů párů z praxe. Všechny teoretické popisy si tak snadno představíte a uvědomíte si, jak byste je mohli aplikovat. Většina z nás se shodla, že jako první pomoc v krizi vztahu, lze knížku doporučit komukoliv.

Zpět na články