Jak vhodně vybrat redakční systém?

Klienti se nás při jednáních ptají, na jakém systému postavit webové stránky. Je volba známého open source trefou do černého nebo zvolit jiný systém pro správu obsahu? 

Open source je…

software s otevřeným zdrojovým kódem, který je obvykle vyvíjen v rámci celosvětové komunity. Klasickým příkladem open source u webových stránek jsou tyto redakční systémy WordPress, Drupal, Joomla nebo Magento. Otevřenost open source je dána jeho legální dostupností na základě licence, díky které mohou jeho uživatelé zdrojový kód prohlížet a upravovat, např. Licence GPL apod.

Jaké výhody nese systém open source?

Výhoda tohoto CMS (systému pro správu obsahu) je, že je zdarma a je licencovaný. Jeho kód může být na základě licence legálně upravován. Zprovoznit open source není otázkou dlouhých hodin, stačí pár kliknutí a stažení grafické šablony. Systém je navíc přenositelný a globální světová komunita programátorů má snahu ho neustále vylepšovat.

Velké vady na krásy open source

A už se dostáváme k dlouhému výčtu problému souvisejících s nasazením open source. Velkou vadou na kráse open source je fakt, že všechny chyby, které se v systému posléze objeví, jsou sice v nové verzi opraveny, ale jsou všeobecně známé, díky otevřenosti kódu a tím snadno napadnutelné hackery.

Open source je díky své rozšířenosti snadno napadnutelný. Vzhledem k tomu, že je na systému open source postaveno mnoho webových stránek, vyplatí se spamerům tvořit automatické roboty (spamboty), kteří se stále dokola pokouší automaticky penetrovat množství takto vytvořených webových stránek.

Klientům často nevyhovují možnosti a vzhled softwaru open source a požadují specifické úpravy, které budou sedět cílům jejich online podnikání. Při neodborné úpravě ovšem nastává problém v podobě omezené možnosti aktualizace. Ne každý webmaster dokáže upravit nebo vytvořit systémově správný modul, který bude umožňovat aktualizace. O takto vyrobený modul se bude muset do budoucna starat – přizpůsobovat ho novým standardům a API hostitelského systému. A ten, který to dokáže, si za to nechá královsky zaplatit.

Využijte bezpečnějších redakčních systémů

V AITOMu pracujeme s redakčním systémem AitomCMS 3, který jsme sami vyvinuli. Mnoho našich klientů ho používá a je prověřený na stovkách projektů. U takto speciálně vyvinutého redakčního systému, nehrozí žádné nebezpečí napadení, známe kompletně zdrojový kód, provádíme pravidelné aktualizace systému a jsme schopni připravit jakoukoliv funkcionalitu dle potřeb klienta. Redakční systém AitomCMS 3 je navíc napsán v PHP jazyce, který je nejrozšířenějším jazykem programátorů, čímž je snadno přenositelný. Pokud si klient zvolí náš redakční systém, předáváme mu kompletně dokončené zdrojové kódy, s tím že každý kód je komentovaný, proto se v něm klient snadno vyzná. V současné době finišujeme s vývojem nového redakčního systému AitomCMS 5, který nabídne nové funkce a moduly.

Když se rozhodnete založit webové stránky nebo e-shop, nejprve se zamyslete, na jakém redakčním systému svou webovou prezentaci založíte. Máte opravdu dost času a peněz na boj proti zastarávání redakčního systému a odvracení případných hrozeb?

Zpět na články